Poziv za izražavanje interesa, šema konkurentnih grantova

IADK

Program Integrisano upravljanje vodnim resursima na Kosovu (IVRM-K) koji finansira Švajcarska (u daljem tekstu Program ili IVRM-K) ima za cilj izgradnju dugoročnih kapaciteta za upravljanje vodnim resursima na nacionalnom i na nivou rečnih slivova u skladu sa društveno-ekonomskim i političkim statusom Kosova kao i  prioritetima i zahtevima budućeg održivog razvoja. Program će pomoći da se dosadašnji selektivni pristup zameni sveobuhvatnijim i visoko participativnim pristupom upravljanja vodnim resursima na nivou rečnog sliva, kao  i da taj pristup bude u skladu  sa principima IVRM-a i Okvirnom direktivom EU o vodama (VFD EU). 

Važan deo Programa su aktivnosti koje imaju za cilj modeliranje pristupa i prakse za smanjenje pritisaka zbog difuznog zagađenja iz poljoprivrede u odabranim oblastima Kosova.

Kao deo Šeme konkurentnih grantova (CGS), Program sada poziva zainteresovane individualne poljoprivredne proizvođače da podnesu prijave za učešće u programu obuke i kasnijem programu grantova.

Obuke će se izvoditi u prostorijama IADK -a u Vučitrnu ili u odabranim opštinama u okviru tri rečna sliva. Prevoz do mesta obuke, bez obzira iz koje opštine dolaze, je odgovornost  samih odabranih poljoprivrednika.

Ovim Prvim pozivom Program namerava da odabere do 60 proizvođača malina i jabuka. Odabir kandidata vršiće se prema unapred definisanim kriterijumima. Odabrani poljoprivrednici postaće partneri na projektu u implementaciji savremenih poljoprivrednih praksi osmišljenih za smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu i poboljšanje kvaliteta proizvodnje.

Nakon sprovođenja obuke sledi test za procenu stečenog znanja potrebnog za potrebe primene preporučene poljoprivredne prakse. Na osnovu rezultata ispitivanja i drugih kriterijuma, ukupno 30 poljoprivrednih proizvođača malina i jabuka iz svih ciljanih opština postaće korisnici grantova Programa. Preduslov za dobijanje granta je minimum 30% tačnih odgovora na testu.

Vrednost svakog granta biće do 5.000 EUR i biće podeljena u dva dela, i to:

  • Obavezna oprema koja će se koristiti za promociju poljoprivredne prakse predstavljene tokom obuke, kao i za analizu zemljišta, naknadnu prehranu zemljišta i navodnjavanja biljaka.
  • Oprema i materijal pregovaraju se direktno sa svakim primaocem granta u zavisnosti od njegovih/njenih specifičnih potreba za sprovođenje preporučene prakse.

Svaki od odabranih primalaca granta biće nadgledan u naredne dve poljoprivredne sezone i biće u obavezi da implementira predložene proizvodne tehnike u oblasti navodnjavanja, zaštite i ishrane / đubrenja biljaka. Tokom ovog perioda, eksterna stručna podrška će biti dostupna poljoprivrednim proizvođačima  za praktičnu obuku i posebnu podršku na zahtev.

Predlog za vrstu opreme i materijala koji će se finansirati iz Programa sačiniće stručni tim. Nabavka potrebne opreme i materijala će se vršiti u okviru Programa (nisu predviđeni gotovinski transferi odabranim poljoprivrednim proizvođačima).

Obuke će biti organizovane u periodu novembar - decembar 2021. godine, dok će testiranje biti organizovano tokom januara 2022. Materijali potrebni za pripremu testa biće dostupni svim polaznicima obuke.

Kriterijumi za izbor kandidata:

  1. Potpuno popunjena prijava zajedno sa svim prilozima koji se nalaze u prijavi;
  2. Kandidat mora biti stariji od 18 godina, ali ne stariji od 65 godina;
  3. Lokacija plantaža / poljoprivrednih parcela mora biti u jednom od ciljanih rečnih slivova: Ibar, Morava i Lepenc. U prilogu se nalazi spisak opština iz kojih  poljoprivredni proizbođači mogu da se prijave.
  4. Kandidat mora biti individualni poljoprivrednik sa sopstvenim registracionim brojem farme ili registracijom preduzeća - bilo kojim oblikom pravne registracije kao poljoprivrednik;
  5. Prihodi domaćinstva od poljoprivrednih aktivnosti treba da budu najmanje 30% ukupnih prihoda domaćinstva u prethodnoj godini;
  6. Kandidati koji u poljoprivredne aktivnosti uključuju druge članove porodice (izuzetak od ovog pravila je kada domaćinstvo ima učenika/e i/ili penzionere), kao i sezonski i zaposleni sa punim radnim vremenom. Domaćinstva u kojima više od polovine punoletnih članova obezbeđuje prihod iz drugog izvora (npr. zaposlenje) ne mogu se prijaviti na ovaj poziv.
  7. Kandidat treba da bude vlasnik parcele, da poseduje imovinsku dokumentaciju koja pripada užoj porodici ili da ima zaključen ugovor o zakupu na period od najmanje 5 godina počevši od perioda zaključenja ugovora sa Programom;
  8. Voćnjaci jabuka (zasadi) treba da imaju minimalno formiranu površinu od 0,5 ha (formiranu od jedne ili više parcela ako se graniče jedna sa drugom i u vlasništvu su ili u zakupu iste osobe).
  9. Voćnjaci malina (zasadi) treba da imaju minimalnu površinu od 0,25 ha (formirana od jedne ili više parcela ako se graniče jedna sa drugom i ako su u vlasništvu ili zakupu iste osobe);
  10. Gustina zasada jabuka da bude iznad 1.500 sadnica po hektaru;
  11. Starost plantaže biti u rasponu od 2-15 godina;
  12. Trebalo bi da postoji pristup izvoru vode za navodnjavanje (reka, bunari, površinski tok vode itd.) na parceli/plantaži;
  13. Rastojanje odabrane parcele od površinskog vodnog tela (rezervoar, reka ili drugo površinsko vodno telo) najviše do 5 km;
  14. Spremnost na sufinansiranje (samo u slučaju izbora za dodelu granta). Prihvatljivo sufinansiranje uključuje opremu i/ili ulaganje u materijale (npr. đubriva, sredstva za zaštitu), za primenu agro-ekoloških mera u skladu sa preporukama stručnog tima;
  15. Spremnost kandidata da poštuje preporuke za primenu agroekoloških mera na izabranoj parceli, koje je dao tim stručnjaka, kao i da vodi evidenciju procesa na unapred pripremljenim obrascima i da ih redovno deli sa Programom i njegovim stručnjacima.

U slučaju velikog broja podnetih prijava, pored gore navedenih, za rangiranje kandidata biće primenjeni dodatni kriterijumi u vezi sa procenom uticaja na životnu sredinu (npr. erozija terena, lokacija koja se tiče postojećeg zaštićenog područja itd.). ). Za jačanje uloge žena u upravljanju resursima u poljoprivredi, u rangiranju prijava, planirano je dodjeljivanje dodatnih bodova kandidatkinjama, kao i poljoprivrednim domaćinstvima sa većim procentom žena. U slučaju istih bodova u rangiranju, prednost će se dati domaćinstvima sa kandidatkinjama, većim brojem žena i većim prihodom od poljoprivrede.

Prijava za učešće u programu, u elektronskoj formi, može se dobiti ovde. Štampane kopije mogu se dobiti u kancelarijama IADK -a, Sfaraçak i Ulët br.11, 42000 Vučitrn, Republika Kosovo, ili u kancelarijama Skat Konsalting Kosovo, 136 Rruga Paško Vasa, kati 1, br 5, Priština, Republika Kosovo. Ako je u štampanom formatu, popunjenu prijavu treba dostaviti u dva primerka (na jednom od službenih jezika): jednu (1) originalnu kopiju i jednu (1) kopiju u zatvorenoj koverti, najkasnije do 20. oktobra 2021. godine na adresu:

136 Rruga Pashko Vasa, kati 1, nr 5, Pristina, Republic of Kosovoe-mail: kosovo@skat.ch

Pod nazivom „Prijava za obuku i grant za agro-ekološke mere“

Prijave se mogu dostaviti elektronski na mejl (kosovo@skat.ch), poštom ili direktno (ručno) u prostorijama Skat Consulting Kosovo. Za detaljnije informacije o uslovima i kriterijumima oglasa, kontaktirajte sledeće kontakte:

Kontakt osoba: Edita Mahmuti, tel. +383 44 777 036 contact (edita.mahmuti@iadk.org).

Beleška:

U prilogu ovog oglasa naći ćete

  1. Prijavni obrazac
  2. Spisak opština po slivu sa čije teritorije poljoprivredni proizvođači ispunjavaju uslove za prijavu
  3. Karta rečnih slivova i karta opština po rečnim slivovima