Donatori

Bread for the World je kolektivna kršćanska organizacija koja zahtijeva od donosioca odluka nacije da okončaju glad u zemlji i inostranstvu. Vođeni milošću Gospodnjom u Isusu Hristu, oni se zalažu za svijet bez gladi.







Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH posluje na Kosovu u ime Nemačkog saveznog ministarstva za Ekonomsku Saradnju i Razvoj (BMZ) od 1999 godine. Stubovi Programa Vlade Republike Kosovo uključuju ekonomski razvoj, zapošljavanje i blagostanje; zakone; evropska adžende, obrazovanje, nauka, kultura, mladi i sport. Prioritetna područja saradnje između Nemačke i Kosova suOdrživi ekonomski razvoj: stabilizacija ekonomije; zapošljavanje i konkurentnost; promocija regionalne ekonomije; osnovno obrazovanje i stručno osposobljavanje.



cfdneovisna feministička mirovna organizacija. Teži jednakosti i pravdi za sve ljude. cfd se posebno zalaže za osiguravanje da žene i djevojke imaju jednak pristup sredstvima, pravima, učešću u procesima donošenja odluka i mogućnostima za lični razvoj i rast. CFD djeluje u međunarodnoj saradnji, kao i u migracijskoj i mirovnoj politici u Švicarskoj.





EU pomaže Kosovu u ostvarivanju njegove evropske agende, uključujući kroz pojačano prisustvo na Kosovu. Odnosi između Kosova i EU zasnivaju se na Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koji je na snazi od 2016. god.Kancelarija Evropske unije na Kosovu (KEUK) deo je mreže više od 130 delegacija EU širom sveta, a čija je uloga prvenstveno da predstavi, objasni i primeni politiku EU; kao i da analizira i izveštava o politici i dešavanjima kod partnera kod kojih je akreditovana. Kancelarija EU ima važnu ulogu u dodeli značajne finansijske pomoći EU Kosovu.


Nakon uspješne saradnje i završetka IPA Programa prekogranične saradnje Crna Gora Kosovo 2011-2013, IPA Program prekogranične saradnje Crna Gora-Kosovo 2014-2020 je ustanovljen kao novi program prekogranične saradnje u okviru IPA II.

Opšti cilj ovog programa je poboljšanje standarda i kvaliteta života ljudi u programskom području, kroz ekološki održiv i socijalno inkluzivni ekonomski razvoj regiona, uz poštovanje zajedničke kulturne i prirodne baštine.

Ovo će se postići kroz zajedničke projekte koji spadaju u okviru tematskih prioriteta (TP) programa:

  • TP1: Podsticanje zapošljavanja, mobilnost radne snage i socijalna i kulturna inkluzija s obje strane granice;
  • TP2: Zaštita životne sredine, podsticanje prilagođavanja klimatskim promjenama i njihovog smanjenja, sprečavanje i upravljanje rizicima;
  • TP3: Promocija turizma i kulturnog i prirodnog nasljeđa.




U skladu sa svojim strateškim prioritetima, aktivnosti DRC-a na Kosovu usredsređene su na razvoj održivih rešenja za raseljeno stanovništvo i stanovništvo pogođeno sukobima, bavljenje osnovnim uzrocima tog raseljavanja i sukoba i promovisanje pomirenja unutar zajednica. DRC nastoji da podrži socijalnu i ekonomsku reintegraciju i razvoj radeći na poboljšanju životnih uslova i mogućnosti kako za zajednice povratnika, tako i za domaćine. DRC takođe radi na jačanju partnerstva sa lokalnim nevladinim organizacijama i organizacijama civilnog društva kako bi se obezbedila odgovarajuća podrška korisnicima, kao i izgradnja kapaciteta sa lokalnim vlastima da poboljšaju postupak matične knjige na Kosovu.